۰
(۰)

استفاده از Input Mask:

یکی از گزینه های کلیدی در خصوصیات فیلدها کنترل نمودن قالب بندی نحوه ورود داده‌ها است که این امر از طریق Input Mask میسر می گردد.داده‌هایی از نوع Text , Number , Date/Time , Currency دارای این نوع از خصوصیات می‌باشند که با دانستن ، گزینه‌ها و علائم مطرح در Input Mask می توان نحوه نمایش و قالب بندی آن ها را کنترل نمود.


همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید می توان برای گزینه input mask مقادیر مختلفی را تعریف نمود لذا جهت تشریح هرچه بهتر این موارد در ادامه آورده شده که نحوه کنترل نمودن آن ها را تشریح کرده است.

put Mask

تعریف مقادیر برای input mask

 1. مقدار ۰ : احتیاج به عدد است. به عبارتی دیگر وقتی بخواهیم کاربر فقط بتواند داده های رقمی وارد کند و همچنین الزاما داده وارد کند از این فرمت می توان استفاده نمود. به طور مثال مانند تصویر فیلدی را با نام کد ملی ایجاد شده است و نوع داده ان Number قرار گرفته است حال مقدار input mask را برابر ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰  ۱۰ صفر قرار می دهیم. شخص ملزم است که در این فیلد تنها یک عدد ۱۰ رقمی وارد نماید در غیر این صورت با خطا مواجه خواهد شد.

 2. مقدار ۹ : عدد یا فاصله خالی می‌تواند وارد شود اما الزامی نیست.این مورد مانند کارکتر ۰ است با این تفاوت که الزاما نباید رقم وارد شود اختیاری است.مثال بالا را با این کاراکتر امتحان کنید.
 3. مقدار # :عدد،علامت مثبت ، علامت منفی و فاصله خالی می‌تواند وارد شود اما الزامی نیست.
 4. مقدار L : احتیاج به حرف است.مثلا برای فیلد نام که از نوع داده text استفاده شده کافیست مقدار Input mask:LLLLL وارد کنید بنابراین الزاما باید داده وارد شود برای نام و باید حتما ۵ کارکتری باشد مثل نام سعیده و غیره
 5. مقدار ? :حرف می‌تواند وارد شود اما الزامی نیست.مانند مثال بالا اما الزامی نیست اختیاری است داده وارد کردن.مثال بالا را با این کاراکتر بررسی کنید.
 6. مقدار A :احتیاج به حرف یا عدد است.این کارکتر برای نوع داده Text قابلیت دارد.نحوه بکار بردن ان مانند موارد گفته شده می باشد.این کارکتر را برای فیلد کد محصول بررسی کنید.بطور مثال در Input mask:AAAA را وارد و نتیجه را بررسی کنید.
 7. مقدار a :حرف یا عدد می‌تواند وارد شود اما الزامی نیست.مثال بالا را با این کارکتر بررسی کنید.
 8. مقدار & :احتیاج به حرف یا فاصله خالی است.مثالهای بالا را با این کاراکتر بررسی کنید.
 9. مقدار C :هر کارکتر یا فاصله خالی می‌تواند وارد شود اما الزامی نیست. مثالهای بالا را با این کاراکتر بررسی کنید.
 10. مقدار < : کارکترهایی که بعد از آن وارد می‌شود را به حروف کوچک تبدیل می‌کند.مثلا برای فیلد first Name وارد کنید Input mask:>????? وقتی وارد نمای ورود داده فیلد میشوید با وارد کردن یک نام ۵ کارکتری یا کمتر آن نام را با حروف بزرگ نمایش میدهد.لازم به توضیح است که روی فیلدهای انگلیسی اجرا میشود حروف بزرگ.
 11. مقدار < : کارکترهایی که بعد از آن وارد می‌شود را به حروف بزرگ تبدیل می‌کند.مشابه مثال بالا اما کارکترهای انگلیسی را کوچک نمایش میدهد.
 12. مقدار ! :باعث می‌گردد کارکترها از راست به چپ وارد شوند.
 13. مقدار \ :کارکترهای که به دنبال آن می‌آیند به جای اینکه به عنوان کد خوانده شود به صورت تحت الفظی نمایش می‌یابد.یعنی اگر بخواهیم یک مقداری عینا نمایش یابد قبل از آن کارکتر از این علامت استفاده میشود. مثلا در فیلد کد محصول وارد کنیم Inputmask:\a???Aدر نمای ورود داده این مقدار را وارد کنید برنامه میپذیرد و مقدار a را به طور ثابت در همه رکوردها نمایش می یابد.مثلا aksh3 یاadfg7 یا aermz و غیره

استفاده از Input Mask

نکته :معادل کارکتر \ می توانید از علامت نقل قول(“ “) استفاده کنید. Inputmask:”a”???A

چه میزان از این مطلب رضایت داشته اید؟

میانگین ۰ / ۵. از ۰

لطف می کنین اگه رای بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *