تابع sumif اکسل برای کسانی که با این نرم افزار به صورت جدی کار میکنند تابع آشنایی هست. اگر شما تازه با فرمول نویسی در محیط اکسل آشنا شدید و با تابع sumif اکسل آشنایی ندارید ادامه این مطلب رو بخونید تا با هم با کاربرد این تابع آشنا بشیم.

ما در اکسل تابع SUM رو داریم که مقادیر موجود در یک محدوده رو با هم جمع میکنه. حالا اگر بخوایم مقادیر موجود در یک محدوده در صورت برقرار بودن شرط خاصی با هم جمع بشن میتونیم از تابع sumif اکسل استفاده کنیم. قاعد کلی تابع SUMIF اکسل به صورت زیر هست:

(محدوده جمع کردن، شرط، محدوده چک کردن شرط) SUMIF

برای اینکه با نحوه استفاده از تابع SUMIF اکسل بهتر آشنا بشیم دو شیت زیر رو درنظر بگیرید:

شیت۱:

ABC
۱کد کالامحل نگهداریموجودی
۲۱۵۸۹۵انبار۱۱۰
۳۱۳۲۴۳انبار۱۵
۴۳۴۲۲۲انبار۱۱۴
۵۱۷۲۸۸انبار۱۷
۶۱۷۲۸۸انبار۲۱۹
۷۳۴۲۲۲انبار۳۲۳
۸۱۵۸۹۵انبار۴۱۱
۹۱۵۸۹۵انبار۵۸

شیت۲:

ABC
۱کد کالاسفارشکل موجودی
۲۱۵۸۹۵۱۰
۳۱۳۲۴۳۵
۴۳۴۲۲۲۱۴
۵۱۷۲۸۸۷

اگر بخوایم مقدار کل موجودی انبارهای مختلف هر کالا رو از شیت۱ در ستون C شیت۲ مقابل مقدار سفارش قرار بدیم میتونیم از تابع SUMIF اکسل به این شکل استفاده کنیم:

  • محدوده چک کردن شرط: این محدوده جایی هست که قراره مقادیر اون با شرط چک بشن و اگر مقدارشون با شرط ما یکی بود مقادیر متناظرش در محدوه جمع کردن با هم دیگه جمع بشه. در این مثال ما شرطمون برای جمع کردن مقادیر موجودی اینه که کد کالا در شیت۱ (محدوده چک کردن شرط) با کد کالا در شیت ۲ (شرط) برابر باشه. بنابراین ما ستون کد کالا در شیت۱ یعنی Sheet1!A:A  رو به عنوان محدوده چک کردن شرط تعریف میکنیم. 
  • شرط: خب قراره مقادیری از ستون C شیت۱ (محدوده جمع کردن) با هم جمع بشن که کد کالای اونها برابر با کد کالای موجود در شیت۲ (شرط) باشه. بنابراین ما پارامتر شرط رو برابر Sheet2!A:A  قرار میدیم. 
  • محدوده جمع کردن: در نهایت ما قراره مشخص کنیم که در صورتی که کد کالا در شیت۱(محدوده چک کردن شرط) با کد کالا در شیت۲ (شرط) برابر بود چه مقادیری با هم جمع بشن. ما میخوایم در صورت برقرار بودن شرط مقادیر موجودی کالا باهم جمع بشن. پس مقدار پارامتر محدوده جمع کردن رو Sheet1!C:C قرار میدیم. در نهایت فرمول ما به شکل زیر در میاد

اگر فرمول بالا رو در سلول C2 شیت۲ بنویسد مقادیر موجودی که کد کالای اونها برابر ۱۵۸۹۵ هست نمایش داده میشه که عدد ۲۹ هست. حالا کافیه فرمول سلول C2 رو در سلول های C3 تا C55 کپی کنیم تا موجودی سایر کالاها هم در مقابل هر کالا قرار بگیره. می توانید فایل این مثال را در زیر دانلود نمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین امتیاز ها 0 / 5. تعداد رای ها: 0

به این مطلب امتیازی داده نشده است. اولین نفر باشید و امتیاز دهید

X