مثال روش BWM فازی (مثال روش بهترین بدترین فازی) به عنوان یکی از روش‌های نوین MCDM، با استفاده از منطق فازی، ابزاری کارآمد برای غلبه بر این چالش ارائه می‌دهد. این روش با در نظر گرفتن عدم قطعیت در اطلاعات و ترجیحات تصمیم‌گیرنده، به انتخاب بهترین گزینه از بین گزینه‌های مختلف کمک می‌کند.

در ادامه این مقاله، به بررسی جامع این روش، شامل مبانی نظری، مراحل اجرا، مزایا، معایب، کاربردها و مثال‌هایی از استفاده آن در مسائل مختلف خواهیم پرداخت. در مثال روش BWM فازی برای ارزیابی عوامل رفتار راننده; مربوط به ایمنی جاده و محاسبه نمرات وزن استفاده شده است;

این مثال از مقاله An Integrated Approach of Best-Worst Method (BWM) and Triangular Fuzzy Sets for Evaluating Driver Behavior Factors Related to Road Safety استخراج شده است.

مثال روش BWM فازی

در این مثال، سه فاکتور اصلی ارزیابی می شود;ما ابتدا مدل F-BWM را برای عوامل اصلی به عنوان نقض (F1) ، انقضا (F2) و خطا (F3) ارائه خواهیم داد.

جدول بهترین و بدترین مثال روش BWM فازی

تخلفات (F1) و انقطاعات (F2) به ترتیب مهمترین و کم اهمیت ترین فاکتور تعیین می شوند. مقایسه های مرجع فازی اعمال می شود و اصطلاحات زبانی برای ترجیحات فازی مهمترین عامل ;و عامل کم اهمیت به ترتیب در جداول آورده می شود.

مثال روش BWM فازی
جدول بهترین شاخص
مثال روش BWM فازی
جدول بدترین شاخص

سپس ، با توجه به جدول زیر می توان بردار فازی را از معیارهای کلامی به عددی تبدیل نمود.

مثال روش BWM فازی
روش بهترین بدترین فازی

جدول زیر معادل سازی کلامی متغیرها را نشان می دهد.

اوزان روش FBWM
اوزان روش FBWM

مدل ریاضی مثال روش BWM فازی

پس از معادل سازی می بایست بر اساس تعریف مدل FBWM مدل نهایی را برای مساله طراحی نمود.

مثال مدل بهترین بدترین فازی 1
مثال روش BWM فازی

برای حل این مدل می توان از نرم افزار لینگو استفاده نمود; نتایج حاصل از این مدل مقادیر زیر را به ما می دهد.

وزن و مقدار روش FBWM
وزن و مقدار روش FBWM

به منظور بررسی اینکه اوزان بدست آمده از سازگاری مناسبی برخوردار می باشند; ابتدا میزان interval (بازه میان شاخص ها) را بدست می اوریم. هر شاخصی که از بازه بیشتری برخوردار شود، معادل آن از جدول برای محاسبه CI انتخاب می شود.

برای بدست آوردن بیشترین بازه ابتدا معیارهای F1 تا F3 را قطعی (crisp) می کنیم : (l+4m+u)*1/6

FuzzyBWM CI
مثال روش BWM فازی

مشاهده می شود F1 (1.5,2,2.5) مقدار قطعی 2 را دارا می باشد; لذا معادل آن از جدول انتخاب می شود که برابر5.29 می باشد; برای محاسبه CI کافی است وزن e بر مقدار 5.29 تقسیم شود.

با تقسیم 0.333/5.29 = 0.05728 بدست می اید که بسیار به به صفر نزدیک است و بیان کننده سازگاری اعداد بدست امده می باشد.

حال که اوزان بدست آمد، باید مقادیر قطعی آن ها را بدست آوریم; که تعیین کننده وزن هر شاخص می باشد. که بتوان از طریق آن رتبه بندی را انجام داد.

رتبه بندی در سطح اول
رتبه بندی در سطح اول

مقدار F1 با بیشترین وزن بالاترین رتبه را به خود اختصاص می دهد.

نکات مهم روش بهترین بدترین فازی

  1. در روش BWM می توان بهترین و بدترین را از نظر هر خبره به صورت جداگانه بدست آورد و سپس برای هر خبره یک مدل BWM فازی تشکیل داد و بعد از حل و محاسبه وزن معیارها، اوزان بدست آمده از هر خبره را با یکدیگر ادغام کرد.
  2. تعداد خبره ها در روش BWM با توجه به اینکه این روش خبره محور می باشد، اصولا بین 5 تا 10 نفر کفایت می کند.

نتیجه‌گیری و پیشنهادات

Fuzzy BWM به عنوان روشی نوین و کارآمد در MCDM، به ویژه در مسائلی با عدم قطعیت و اطلاعات ناقص، مورد توجه محققان و متخصصان قرار گرفته است. قابلیت انعطاف‌پذیری، سادگی، قابلیت تفسیر و کارایی این روش، آن را به ابزاری ارزشمند برای انتخاب بهترین گزینه در دنیای پیچیده امروز تبدیل می‌کند.

با توجه به مزایای ذکر شده، استفاده از Fuzzy BWM در مسائل مختلف MCDM، به ویژه در مسائلی با اطلاعات ناقص یا نامشخص، پیشنهاد می‌شود. همچنین، انجام تحقیقات بیشتر برای توسعه و ارتقای این روش، از جمله بررسی روش‌های جدید برای انتخاب تابع جمع فازی و کاهش پیچیدگی محاسبات، می‌تواند مفید باشد.

خدمات فرابگیر

  1. تبلیغات در فضای مجازی گوگل، اینستاگرام و فیس بوک.
  2. مدیریت صفحات اجتماعی اینستاگرام و فیس بوک.
  3. برنامه نویسی حرفه ای با جدیدترین متدهای روز دنیا
  4. طراحی وب سایت و سئو نمودن مطالب با جدیدترین راهکارها برای بازدید حداکثری مطالب
  5. خدمات طراحی سربرگ؛ کار ویزیت، لوگو و بسته مدیریتی
  6. پروژهای دانشجویی در زمینه تحقیق در عملیات، آمار و تصمیم گیری چند معیاره
  7. آموزش مجازی برای کاربران در زمینه های درخواستی دوره های موجود در وب سایت

باعث افتخارست که مجموعه ما تا کنون بیش از ۱۲۰۰ پروژه موفق در زمینه های متخلف ارائه نموده است که با مراجعه به بخش نمونه کارها در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است. در صورتی که تصور می کنید پروژه مورد نظر شما در این دسته بندی ها قرار ندارد با تماس با تیم حرفه ای ما می توانید از مشاوره رایگان بهره مند گردید.

X